Analna fistula
Naslovnica » Abdominalna kirurgija i koloproktologija » Analna fistula
Analna fistula
Analne fistule su kanali koji povezuju rektum i kožu oko anusa. Ove fistule su često uzrokovane upalom sluznice ili infekcijom u analnom kanalu. Simptomi uključuju bol, svrab, gnojni iscjedak i krvarenje. Analne fistule se obično liječe kirurški, iako se nekada mogu liječiti i lijekovima. Prevencija analnih fistula uključuje održavanje dobre higijene, kontrolu zatvora i liječenje infekcija analnog kanala što je prije moguće.
Kako liječiti analne fistule?
Liječenje analnih fistula obično uključuje kirurško liječenje. Najčešće korištene kirurške tehnike su:
- Fistulotomija: Uključuje otvaranje fistule i čišćenje kanala. Nakon operacije, fistula se može zatvoriti prirodnim procesom zarastanja ili se može ostaviti otvorena da se omogući bolje isušivanje.
- Seton tehnika: Uključuje postavljanje posebnog konca (setona) kroz fistulu kako bi se održavala otvorena dok se ne zatvori i zaraste.
- Skleroterapija: Uključuje ubrizgavanje lijeka u fistulu kako bi se proširila i zatvorila.
- Fibrin glukan adheziv: Ova metoda uključuje korištenje posebnog glukana koji se ubrizgava u fistulu kako bi se zatvorila.
- Laser terapija: Ova metoda se koristi za liječenje analnih fistula. To uključuje upotrebu lasera koji se koristi za zatvaranje fistula.
Kirurško liječenje je obično uspješno, međutim, postoji rizik od recidiva, ponovnog pojavljivanja fistula, nakon operacije. Liječenje se odabire prema specifičnom slučaju, težini simptoma, veličine fistula te prisutnosti bilo kakvih komplikacija.
Kako se pripremiti za operativni zahvat?
Priprema za operaciju analnih fistula obično uključuje sljedeće korake:
- Preoperativni pregled: Prije operacije, liječnik će provesti pregled kako bi se utvrdilo kako bi se utvrdilo stanje analnog kanala i fistule tepostoji kontraindikacija za operaciju i da li je potrebna dodatna preoperativna priprema.
- Anestezija: Specijalist anesteziolog će odabrati odgovarajuću anesteziju za pacijenta; obično se koristi spinalna ili epiduralna anestezija.
- Priprema za operaciju: Od strane specijalista abdominalnog kirurga te anesteziologa, pacijent će biti upućen na kako se pripremiti za operaciju, što uključuje preporuke o prehrani i lijekovima koje treba prekinuti prije operacije.
- Priprema za povratak kući: Liječnik će dati upute pacijentu o tome kako pospješiti oporavak nakon operacije, kontrolu boli, kao i preporuke za povratak u svakodnevne aktivnosti.
Važno je da pacijent poštuje sve preporuke liječnika prije operacije, kako bi se smanjio rizik od komplikacija i poboljšao ishod operacije.
Postoperativna skrb
Skrb poslije operacije za analne fistule obično uključuje sljedeće korake:
- Bolnički boravak: Pacijent će biti pod nadzorom liječnika i medicinskog osoblja tijekom boravka u poliklinici. Liječnik će pratiti oporavak pacijenta i propisati lijekove za bol i prevenciju infekcije.
- Oporavak kod kuće: Pacijent će biti upućen na kako se oporaviti kod kuće, što uključuje preporuke o hrani, lijekovima i fizičkoj aktivnosti.
- Kontrole: Pacijent će morati doći na kontrole kod liječnika kako bi se pratilo stanje fistule i oporavak.
- Higijena: Pacijent će morati poštivati preporuke o higijeni kako bi se spriječilo infekcije i poboljšao oporavak.
- Fizička aktivnost: Pacijent će morati ograničiti fizičku aktivnost tijekom oporavka.
- Lijekovi: Pacijent će morati uzimati lijekove koji su propisani od strane liječnika, prema preporukama liječnika.
Iako se oporavak može razlikovati od pacijenta do pacijenta, važno je slijediti preporuke liječnika i poštivati pravila higijene i oporavka kako bi se smanjio rizik od komplikacija i poboljšao ishod operacije.