Abdominalna kirurgija i koloproktologija
U radu poliklinike sudjeluju iskusni liječnici iz ukupno 16 specijalizacija, čineći tim koji može individualizirano i opširno pristupiti svakom klijentu i pacijentu.
Naslovnica » Abdominalna kirurgija i koloproktologija » Analna fisura
Analna fisura
Analne fisure su pukotine ili razdori u sluznici anusa. Često su bolne i mogu krvariti. U većini slučajeva, liječe se konzervativno, uključujući upotrebu lokalnih anestetika, uz promjene u prehrani i higijeni. Ako su konzervativni tretmani neuspješni, kirurško liječenje može biti nužno. Prevencija analnih fisura uključuje održavanje dobre higijene anusa, upotrebu laksativa i povećanje unosa vlakana u prehrani.
KAKO SE LIJEČI?
Liječenje analnih fisura obično počinje konzervativnim metodama. To uključuje:
- Upotreba lokalnih anestetika: Pomaže u ublažavanju boli tijekom samog procesa defekacije.
- Promjena prehrane: Povećanje unosa vlakana i tekućine omekšava stolicu i smanjuje daljnje razdiranje anusa.
- Higijena: Održavanje dobre higijene anusa pomaže u sprečavanju infekcija i olakšava proces ozdravljenja.
- Medikamentozno liječenje: lijekovi koji se često koriste su: nitroglicerin, blokatori kalcijevih kanala te botulinum toxin (botox).
Ako konzervativni tretmani nisu učinkoviti, kirurško liječenje može biti potrebno. Postoje različiti kirurški postupci koji se mogu koristiti:
- Sklerozacija: To se odnosi na ubrizgavanje kemikalije u fisuru kako bi se učvrstila i spriječila daljnje krvarenje.
- Lateralni internal sphincterotomy (LIS – lateralna unutarnja sfinkterotomija): Rezanje mišića anusa koji je prekrut, kako bi se smanjila napetost i olakšalo ozdravljenje.
- Advancement flap: To se odnosi na preusmjeravanje tkiva iz stražnjeg dijela anusa prema naprijed kako bi se pokrilo fisuru i pomoglo ozdravljenju.
KAKO SE PRIPREMITI ZA OPERACIJU?
Priprema za operaciju analnih fisura uključuje nekoliko koraka:
- Preoperativni pregled: Prije operacije, pacijent će morati proći pregled kod proktologa kako bi se utvrdio stadij bolesti i rizik od komplikacija.
- Isključenje bolesti: Pacijent će možda morati proći dodatne pretrage kako bi se isključile druge bolesti koje mogu utjecati na ozdravljenje.
- Čišćenje crijeva: Pacijent će morati proći klistir ili upotrijebiti laksativ kako bi se očistilo crijevo prije operacije.
- Anestezija: Pacijent će morati razgovarati s anesteziologom kako bi se odabrala odgovarajuća metoda anestezije.
- Lijekovi: U konzultaciji s liječnikom, neki od lijekova će se ukinuti ili prilagoditi tijekom operacijskog perioda
- Odjeća: Pacijent će morati nositi odjeću koja se lako skida na dan operacije.
- Informacije o operaciji: Pacijent će razgovarati s liječnikom o mogućim komplikacijama i postoperativnom oporavku, kako bi se što bolje pripremio za operaciju.
Operacija analnih fisura je rutinski zahvat i u većini slučajeva ne predstavlja veliku opasnost za pacijenta. Međutim, važno je da se pacijent dobro pripremi za operaciju i da se posavjetuje sa svojim liječnikom o svakom detalju.
POSTOJE LI KONTRAINDIKACIJE ZA OPERACIJU?
Postoje neke kontraindikacije za operaciju analnih fisura, uključujući:
- Trudnoća: Operacija analnih fisura se ne preporučuje tijekom trudnoće jer bi to moglo predstavljati rizik za plod.
- Veća anorektalna infekcija: Ako pacijent ima veću anorektalnu infekciju, poput upale rektuma ili analnog otvora, operacija se može odgoditi dok se infekcija ne smiri.
- Opstrukcija crijeva: Ako postoji sumnja na opstrukciju crijeva, operacija se ne smije obaviti dok se ne riješi opstrukcija.
- Krvarenje iz rektuma: Ako pacijent ima krvarenje iz rektuma, operacija se može odgoditi dok se ne utvrdi uzrok krvarenja.
- Povećana rizičnost od krvarenja: Pacijenti s povećanim rizikom od krvarenja, poput onih s anemijom ili koagulopatijom, mogu imati veći rizik od komplikacija nakon operacije. Važno je iskomunicirati sve detalje s liječnikom prije operacije, te, u slučaju potrebe, prilagoditi uzimanje terapije.