CTG
CTG
CTG (kardiotokografija) je dijagnostički alat koji se koristi u porodništvu za praćenje fetalnog srčanog ritma i kontrakcija maternice. Postupak je neinvazivan i široko se koristi tijekom trudnoće i porođaja za procjenu dobrobiti fetusa. CTG je ključni alat u modernom porodništvu jer pruža važne informacije o dobrobiti fetusa tijekom trudnoće i porođaja, omogućujući liječnicima da poduzmu odgovarajuće korake ako se pojave bilo kakve zabrinjavajuće promjene.
Kada se koristi?
Tijekom trudnoće –
Redoviti prenatalni pregledi: CTG se može koristiti kao dio rutinskih prenatalnih pregleda u kasnoj trudnoći, posebno nakon 28. tjedna.
Rizik zdravlja fetusa: Ako postoji zabrinutost za dobrobit fetusa, kao što su smanjeni pokreti djeteta, sumnja na usporen rast fetusa, ili ako trudnoća prelazi termin.
Trudnoće visokog rizika: Kod trudnoća koje uključuju komplikacije poput gestacijskog dijabetesa, preeklampsije, višestruke trudnoće (blizanci, trojanci), ili kod trudnica s postojećim zdravstvenim problemima.
Procjena nakon incidenta: Nakon pada, nesreće, ili drugog incidenta koji bi mogao utjecati na fetus.
Tijekom poroda –
Praćenje tijekom poroda: CTG se rutinski koristi tijekom poroda za praćenje fetalnog srčanog ritma i kontrakcija maternice.
Indukcija poroda: Tijekom induciranog poroda, posebice ako se koriste lijekovi poput oksitocina.
Porođajni postupci: Ako se razmatraju ili provode porođajni postupci poput vakuumskog izvlačenja ili carskog reza.
U slučaju komplikacija: Ako dođe do komplikacija tijekom porođaja, kao što su nenormalne kontrakcije, sumnja na fetalni stres ili mekonij u amnionskoj tekućini.
Kako se koristi?
Priprema pacijentice: Trudnica će biti smještena u udoban položaj, obično ležeći na boku ili polusjedeći. Ovaj položaj pomaže u smanjenju pritiska na velike krvne žile.
Postavljanje senzora: Dva senzora će biti postavljena na trbuh trudnice. Jedan senzor (fetalni dopler) koristi ultrazvučne valove za otkrivanje i praćenje fetalnog srčanog ritma. Drugi senzor (tokotransduktor) prati kontrakcije maternice. Senzori su obično pričvršćeni elastičnim trakama oko trbuha.
Praćenje i snimanje podataka: CTG uređaj zapisuje informacije otkrivene senzorima, koje se prikazuju u obliku grafikona. Fetalni srčani ritam obično se bilježi na gornjem dijelu grafikona, dok se kontrakcije maternice bilježe na donjem dijelu. Praćenje može trajati od 20 minuta do nekoliko sati, ovisno o potrebi i indikacijama.
Interpretacija rezultata: Liječnik ili medicinska sestra će interpretirati rezultate. Oni će procijeniti brzinu srčanog ritma fetusa, njegovu varijabilnost, kao i odgovore na kontrakcije maternice ili pokrete fetusa. Traže se određeni obrasci ili znakovi koji bi mogli ukazivati na fetalni stres ili druge probleme.
Daljnji postupci: Ako se otkriju bilo kakve abnormalnosti u CTG-u, mogu se preduzeti daljnje akcije, uključujući dodatne preglede, promjenu plana porođaja, ili čak hitnu intervenciju, kao što je carski rez.