Plastična kirurgija
Naslovnica » Plastična kirurgija » Uklanjanje benignih tvorbi dojke
Uklanjanje benignih tvorbi dojke
Uklanjanje benignih tvorbi dojke je kirurški postupak koji se koristi za uklanjanje nekancerogenih (benignih) masnih, vezivnih ili cističnih izraslina u dojci. Ove tvorbe su obično otkrivene tijekom mamografskog pregleda ili ultrazvuka dojke, a mogu uzrokovati bol ili nelagodu, što može biti razlog za njihovo uklanjanje.
Postupak se obično izvodi pod općom anestezijom, a kirurg može odabrati jednu od nekoliko metoda uklanjanja, uključujući:
- Lumpektomiju: uklanjanje samo tumora i malog dijela okolnog zdravog tkiva
- Eksciziju: uklanjanje cijele tvorbe i okolnog zdravog tkiva
- Aspiracijsku biopsiju: uklanjanje tekućine iz ciste u dojci pomoću igle za biopsiju.
Nakon uklanjanja, tkivo se šalje na patohistološku analizu kako bi se potvrdilo da je tvorba benigna. Većina žena se brzo oporavi od postupka i može se vratiti svakodnevnim aktivnostima u roku od nekoliko dana do tjedana.
Kada je indicirano?
Uklanjanje benignih tvorbi dojke obično se preporučuje kada tvorba uzrokuje bol, nelagodu, oteklina ili je otkrivena tijekom rutinskog pregleda dojke, mamografije ili ultrazvuka dojke. Ostali razlozi zbog kojih bi žena mogla biti upućena na kirurško uklanjanje benignih tumora dojke uključuju:
- Povećanje veličine tumora
- Promjene u obliku ili teksturi dojke
- Otkrivanje atipičnih stanica tijekom biopsije
- Povećan rizik od razvoja raka dojke zbog obiteljske anamneze ili osobne povijesti raka dojke.
U svakom slučaju, odluka o uklanjanju benignih tumora dojke treba biti individualizirana i donijeti u suradnji između žene i njezinog liječnika.
Kako se provodi?
Uklanjanje benignih tumora dojke može se provesti na nekoliko načina, ovisno o veličini, lokaciji i vrsti tumora. Uobičajene metode uključuju:
- Lumpektomiju: Ovo je postupak u kojem se uklanja samo tumor i mali dio okolnog zdravog tkiva. To se često koristi za manje tumore. Nakon lumpektomije, tkivo se šalje na patohistološku analizu kako bi se potvrdilo da je tumor benigni.
- Ekscizija: Ovo je postupak u kojem se uklanja cijela tvorba i okolno zdravo tkivo. Ovo se obično koristi za veće tumore ili ako postoji sumnja na malignost tumora. Nakon ekscizije, tkivo se također šalje na patohistološku analizu.
- Aspiracijska biopsija: Ovo je postupak u kojem se uklanja tekućina iz ciste u dojci pomoću igle za biopsiju. Ovaj postupak se koristi samo za cistične tumore koji su ispunjeni tekućinom.
Ovi postupci se obično izvode pod lokalnom ili općom anestezijom, ovisno o veličini tumora i drugim čimbenicima. Trajanje postupka ovisi o vrsti i veličini tumora, ali obično traje između 30 minuta i sat vremena. Nakon postupka, žena se obično može vratiti kući istog dana, ali može biti potrebno nekoliko dana za potpuni oporavak.
Kako se pripremiti?
Priprema za uklanjanje benignih tumora dojke uključuje nekoliko koraka:
- Razgovor s liječnikom: Razgovorite sa svojim liječnikom o postupku, mogućim rizicima i prednostima, te postavite sva pitanja koja imate.
- Provjera lijekova: Prije postupka trebate obavijestiti svog liječnika o svim lijekovima i dodacima prehrani koje uzimate. Neke od ovih tvari mogu utjecati na vašu sposobnost zgrušavanja krvi, što može povećati rizik od krvarenja tijekom postupka.
- Prestanak pušenja: Ako pušite, trebate prestati najmanje 2 tjedna prije postupka. Pušenje može usporiti proces ozdravljenja i povećati rizik od infekcije.
- Prehrana: U slučaju opće anestezije, potrebno je da ne jedete ni pijete najmanje 8 sati prije postupka.
- Oprema: Uzmite sa sobom udobnu odjeću i grudnjak koji će vam odgovarati nakon postupka.
- Priprema za oporavak: Pripremite se za oporavak nakon postupka tako što ćete dogovoriti pomoć oko kuće i organizirati vrijeme za odmor i oporavak. Također, pobrinite se da imate sve propisane lijekove i da znate kako ih pravilno koristiti.
Vaš će liječnik detaljnije objasniti sve korake koje trebate poduzeti u pripremi za uklanjanje benignih tumora dojke.