Osjećaj umora, pospanosti i manjka energije u proljeće nije neobičan – riječ je o fenomenu poznatom kao proljetni umor. Iako dulji dan i sunce donose optimizam, tijelo često reagira umorom, nesanicom i iscrpljenošću. Iako postoje i drugi mogući uzroci proljetnog umora, dio se ipak može vezati za prehranu s obzirom da sezonske promjene utječu na naše tijelo kao i na naše prehrambene navike. U nastavku saznajte zašto se to događa i kako prehranom i zdravim navikama možete vratiti energiju.
Što uzrokuje proljetni umor?
Proljetni umor nastaje kao rezultat fiziološke prilagodbe organizma na promjene u okolišu. Iako mnogi s dolaskom proljeća očekuju porast energije, promjene u svjetlu, temperaturi, hormonima i načinu života mogu privremeno poremetiti ravnotežu u tijelu i uzrokovati osjećaj iscrpljenosti.
- Promjena vremena i duljine dana – smanjena količina sunčanih dana tijekom zime uzrokuje smanjene razine vitamina D što je povezano s manjkom energije i osjećaja umora. Kako stigne proljeće, ljepši i sunčaniji dani, organizam zaostaje i potrebno mu je nešto više vremena da se prilagodi novim uvjetima. Osim toga, dani su sve topliji, a promjena temperature također utječe na energiju kao i na tjelesnu aktivnost.
- Povećanje broja alergija – velik dio ljudi ima alergije na pelud i razne biljke koje cvjetaju u proljeće. Alergijske reakcije mogu uzrokovati glavobolje i opću iscrpljenost te mogu djelovati i na psihičko raspoloženje osobe što dodatno pridonosi proljetnom umoru.
- Promjene u hormonskoj ravnoteži – sezonske promjene mogu uzrokovati fluktuacije u razinama hormona, uključujući melatonina i serotonina, hormona koji su zaslužni za san i energiju. Sinteza melatonina može zaostajati što dovodi do smanjene kvalitete sna, a samim time i povećanja umora.
Kako prehrana može pomoći protiv proljetnog umora?
Prehrana uvelike može utjecati na razine energije i naše raspoloženje. Nekoliko prehrambenih savjeta koji vam mogu pomoći u smanjenju simptoma proljetnog umora su:
- Nadoknada manjka vitamina D – vitamin D je ključan u održavanju energije i raspoloženja zbog čega se preporuča povećanje njegovog unosa. Dijelom se može sintetizirati u tijelu izlaganjem suncu, ali u svakom slučaju je važan i unos hranom. Namirnice koje su bogate vitaminom D su riba, jaja, neke vrste gljiva te obogaćene namirnice (npr. mlijeko i mliječni proizvodi). Unos vitamina D se može povećati i uzimanjem dodataka prehrani. U slučaju da proljetni umor ne nestaje, preporučljivo je provjeriti razine vitamina D u krvi.
- Konzumacija uravnoteženih obroka – redoviti i pravilno raspoređeni obroci su također važni za konstantnu opskrbu tijela energijom. Pravilan i uravnotežen obrok bi trebao sadržavati kombinaciju proteina, zdravih masti i složenih ugljikohidrata. Za stabilizaciju energije i održavanje razine šećera u krvi se preporuča baziranje obroka na voću i povrću, integralnim žitaricama, mahunarkama, orašastim plodovima i sjemenkama te niskomasnim izvorima proteina.
- Unos omega-3 masnih kiselina – izvor omega-3 masnih kiselina su riba, orašasti plodovi i sjemenke. One djeluju protuupalno, pomažu u povećanju razine energije i pozitivno djeluju na mozak i raspoloženje.
- Hidratacija – veće temperature u proljeće mogu uzrokovati dehidraciju vezanu s proljetnim umorom. Važno je piti dovoljno tekućine, u obliku vode ili nezaslađenih napitaka. U podizanju energije mogu biti korisni zeleni čaj i voda s kriškama voća.
- Povećanje unosa vitamina B skupine – vitamini B skupine su posebno važni u metabolizmu energije zbog čega je njihov unos važan za smanjenje umora i iscrpljenosti. Izvori vitamina B su meso, jaja, mliječni proizvodi, zeleno lisnato povrće, mahunarke i integralne žitarice.
- Smanjenje unosa šećera i procesirane hrane – prerađena hrana bogata rafiniranim šećerima i lošim mastima može uzrokovati nagle poraste i padove razine šećera u krvi što negativno utječe na razine energije.
- Unos antioksidansa – hrana bogata antioksidansima pozitivno djeluje na sveopće zdravlje i smanjenje stresa u organizmu. Izvori su uglavnom bobičasto voće, citrusi i povrće (posebice zeleno lisnato).
- Povećanje unosa vitamina C – ovaj je vitamin vrlo važan antioksidans u našem tijelu. Pomaže i u apsorpciji željeza, minerala koji je vezan za energiju i osjećaj umora. Osim toga, vitamin C djeluje kao antihistaminik pa može pomoći u olakšavanju simptoma alergija. Bogati izvori ovog vitamina su crni ribiz, brokula, kupus, grejpfrut, naranče, šipak itd.

Primjeri obroka koji vraćaju energiju
Doručak:
zobena kaša s voćem, sjemenkama i orašastim plodovima (izvor vlakana, vitamina, minerala i omega-3 masnih kiselina)
Ručak:
piletina/puretina ili riba sa smeđom rižom i tikvicama uz salatu (izvor proteina, složenih ugljikohidrata, vlakana, vitamina i minerala, omega-3 masnih kiselina)
Međuobrok:
integralni krekeri s posnim sirom i kuhanim jajem, voće (izvor proteina, složenih ugljikohidrata, vlakana, vitamina i minerala)
Večera:
varivo s mješavinom mahunarki i žitarica (izvor proteina, složenih ugljikohidrata i vlakana)
Zaključak
Proljetni umor može imati brojne uzroke, ali pravilna prehrana može pomoći u smanjenju simptoma umora i iscrpljenosti. Fokus staviti na uravnotežene obroke te unos vitamina B, C i D, omega-3 masnih kiselina, vlakana i antioksidansa. Važna je i adekvatna hidracija te ravnoteža između tjelesne aktivnosti i odmora.
Ako osjećate dugotrajni umor, iscrpljenost ili sumnjate na manjak vitamina, s povjerenjem se obratite našem timu nutricionista i liječnika u Priska Med.
📞 099/444-3344
📧 poliklinika@priska-med.com
🌐 Ispunite kontakt formu na našoj web stranici
Naš tim je ovdje da vam pruži stručne savjete i odgovori na sva vaša pitanja.